Krioterapia całego ciała to zabieg, w którym uczestnicy poddawani są działaniu temperatury poniżej zera przez trzy minuty. Uczestnik stoi w komorze przypominającej szafę, w minimalnym ubraniu. Całe ciało jest zanurzone w ciekłym azocie lub schłodzonym powietrzu. Procedura ta została zapoczątkowana w Japonii pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Przypisuje się ją Toshimie Yamaguchi. Obecnie jest to jedna z najszybciej rozwijających się procedur w dziedzinie medycyny sportowej.
Krioterapia całego ciała łagodzi ból pleców
Od dawna wiadomo, że niskie temperatury zapewniają wiele korzyści zdrowotnych, w tym łagodzą ból pleców. Stosowanie zimna jest szczególnie przydatne po urazach, ponieważ hamuje ono przepływ krwi, zmniejszając w ten sposób obrzęk i ból. Chociaż krioterapia miejscowa jest powszechnie stosowaną metodą leczenia, to krioterapia całego ciała zapewnia znacznie szerszy zakres korzyści. Procedura ta polega na umieszczeniu całego ciała w zbiorniku z zamrażarką na dwie do trzech minut.
Badania wykazały, że krioterapia całego ciała może znacząco poprawić skuteczność ćwiczeń fizjoterapeutycznych stosowanych w leczeniu bólu pleców. W jednym z badań 96 starszych mężczyzn z przewlekłym bólem w dolnej części pleców poddano działaniu krioterapii całego ciała i ćwiczeniom fizycznym. Wyniki wykazały, że leczenie znacząco zmniejszyło ból i ograniczenie ruchomości w obu grupach. Korzyści płynące z krioterapii całego ciała mają skutki długoterminowe. Obejmują one zmniejszenie bólu i obrzęku, a także zwiększenie zakresu ruchu.
Badania wykazały, że krioterapia może pomóc w utracie wagi, poprawić krążenie, zwiększyć metabolizm i złagodzić ból po treningu. Nie ma jednak dowodów na poparcie tych twierdzeń. FDA nie zatwierdziła krioterapii całego ciała jako metody leczenia, ale ostrzega konsumentów przed poddaniem się temu zabiegowi. Co więcej, kurs krioterapii całego ciała nie jest zwykle pokrywany przez ubezpieczenie zdrowotne, więc pacjenci powinni dokładnie zaplanować swój pobyt przed poddaniem się zabiegowi.
Zmniejsza ból, dyskomfort i obrzęk
Skuteczność krioterapii wykazano we wczesnym badaniu klinicznym. Pacjenci z SM otrzymywali krioterapię w temperaturze od -110 do -160 stopni Celsjusza, co spowodowało zmniejszenie bólu i aktywności choroby. Zabieg ten może zwiększyć skuteczność leczenia farmakologicznego poprzez zmniejszenie przepływu krwi do obszaru objętego chorobą. Nie jest jednak jasne, czy krioterapia poprawi jakość życia pacjentów z SM.
Krioterapia korzystnie wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego, obrzęku i stresu oksydacyjnego. Ponadto krioterapia może zmniejszać przekaźnictwo nerwowe z włókien bólowych. Stan zapalny jest główną przyczyną ciągłego bólu, stymulując wolne zakończenia nerwowe i receptory bólu. U osób z chorobami autoimmunologicznymi może występować uporczywy stan zapalny. Zmniejszając stan zapalny, krioterapia może okazać się skuteczną metodą leczenia.
Chociaż krioterapia stanowi krótkoterminowe rozwiązanie problemu, jest skuteczna w łagodzeniu objawów wielu schorzeń. Skuteczność krioterapii w leczeniu kręgosłupa będzie zależała od rodzaju schorzenia i dokładnego typu odczuwanego bólu. Istnieją trzy podstawowe rodzaje bólu kręgosłupa: miejscowy, promieniujący i przeniesiony. Ból wynikający z tych rodzajów dolegliwości należy opisać, aby można było wybrać odpowiednią metodę leczenia.
Może powodować odmrożenia
Chociaż jest mało prawdopodobne, aby zabieg ten spowodował poważne odmrożenia, może być bolesny. Pacjenci z chorobami serca, cukrzycą lub chorobami naczyń w wywiadzie powinni zachować ostrożność, zwłaszcza przy lodowatej i wietrznej pogodzie. Temperatura w obszarze poddawanym zabiegowi może być nieco niższa niż ta podana na etykiecie. W przypadku odczuwania bólu lub dyskomfortu nie należy stosować tego zabiegu.
Proces rozmrażania zamrożonego obszaru rozpocznie się w ciągu dwóch do trzech dni. W zależności od ciężkości przypadku leczenie może być kontynuowane przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Choć początkowo obszary dotknięte chorobą będą wydawać się zdrowe, może wystąpić uczucie mrowienia lub porażenia prądem. W zależności od umiejscowienia lekarz może zalecić przyjmowanie morfiny lub ibuprofenu w celu uśmierzenia bólu. Ważne jest także stosowanie czystego opatrunku, aby zapobiec infekcji.
Obszar skóry dotknięty chorobą będzie blady lub niebieski i mogą się na nim tworzyć kryształki lodu. Skóra może być również twarda i ciepła w dotyku. Opuchnięte miejsce wskazuje na uszkodzenie tkanek znajdujących się pod powierzchnią skóry. Ważne jest, aby natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, aby nie doszło do dalszych uszkodzeń. Istnieje możliwość wystąpienia ciężkiego przypadku odmrożenia, dlatego przed podjęciem leczenia najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Podobne tematy