Zdecydował/a się Pan/i na zastosowanie urządzenia do krioterapii kolana. Jakie są korzyści i efekty uboczne tej terapii? I jak te urządzenia mają się do okładów z lodu? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania, a nawet więcej. Poniżej wymieniono kilka korzyści płynących z krioterapii kolana. Jak skuteczna jest krioterapia kolana? I jak wypada w porównaniu z okładami z lodu?
Wyniki krioterapii kolana
Krioterapia w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego jest stosunkowo nową metodą leczenia. Zabieg ten jest zwykle wykonywany dwa razy dziennie w laboratorium, w znieczuleniu. Jest to skuteczna metoda zmniejszania markerów stanu zapalnego w kolanie. W badaniu krioterapia w przypadku OA kolana zmniejszyła stężenie markerów zapalnych o około 40%. W porównaniu z grupą kontrolną, krioterapia znacząco zmniejszyła migrację leukocytów do tkanki maziowej. Wyniki sugerują, że krioterapia kolana może być przydatna w niefarmakologicznym leczeniu zapalenia stawów.
Zabieg ten polega na zastosowaniu kruszonego lodu bezpośrednio na przednią powierzchnię kolana. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się urządzenie Cryoton, produkowane przez firmę Cryonic Medical. Końcówkę urządzenia należy trzymać 10-15 cm nad suchą skórą. Zabieg krioterapii polega na rozpyleniu gazowego CO2 na trzy oddzielne strefy o wymiarach 5-10 cm. Zabieg trwa 30 sekund w każdym obszarze. Konwencjonalne metody rehabilitacji obejmują zazwyczaj przykładanie kruszonego lodu do przedniej powierzchni kolana.
Niektóre badania wykazały, że krioterapia może zmniejszyć ból i zwiększyć zakres ruchu u osób po całkowitej wymianie stawu kolanowego. Nie udowodniono jednak, aby krioterapia zmniejszała zapotrzebowanie na transfuzję krwi. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki są obiecujące dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. W jednym z badań pacjenci, u których zastosowano krioterapię kolana, odczuwali znacznie mniejszy ból w drugim dniu po operacji. Jak wynika z badania, u pacjentów poddanych krioterapii odnotowano zmniejszenie bólu o 1,3 punktu w skali od 0 do 10 punktów, w porównaniu z pacjentami, którzy otrzymali standardową opiekę. Nie odnotowano jednak różnicy w poziomie bólu w pierwszym dniu.
Działania niepożądane krioterapii
Ostatnie badanie porównujące skuteczność krioterapii kolana z innymi metodami leczenia wykazało, że krioterapia zmniejsza ból i poprawia zakres ruchu po operacji całkowitej wymiany stawu kolanowego. Chociaż nie wykazano, aby krioterapia zmniejszała zapotrzebowanie na transfuzje krwi, jest ona bezpieczna. Zastosowanie krioterapii po operacji nie zwiększyło ryzyka wystąpienia poważnych powikłań, takich jak nawracające infekcje lub krwawienie. Według producenta urządzeń do kompresji kolana, firmy Aircast, osoby stosujące krioterapię zgłaszały mniejsze dolegliwości bólowe w drugim dniu rekonwalescencji. Nie odnotowano jednak różnicy w poziomie bólu w pierwszym dniu.
Wyniki tego badania sugerują, że krioterapia zmniejsza odpowiedź zapalną u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS). Zaobserwowano również zmniejszenie liczby leukocytów. Krioterapia zmniejszyła również poziom cytokin zapalnych w grupie KOA. Krioterapia zmniejszyła również liczbę neutrofilów w stawie. Wyniki te sugerują, że krioterapia może mieć pozytywny wpływ na pacjentów z KOA cierpiących na stan zapalny.
Zimno stosowane podczas krioterapii kolana zmniejsza stan zapalny. Proces ten wyzwala uwalnianie hormonów przeciwzapalnych zwanych noradrenaliną. Efekt znieczulenia, jaki krioterapia wywiera na kolano, ma liczne zalety. Pacjenci mogą łatwiej i pełniej poruszać kolanem. To z kolei pozwala im na maksymalne wykorzystanie sesji fizykoterapii. Ponadto, zabieg ten otwiera naczynia krwionośne, powodując powrót bogatych w tlen cząsteczek do kolana.
Porównanie urządzeń do krioterapii z okładami z lodu
Systematyczny przegląd opublikowanych badań wykazał obiecujące wyniki stosowania krioterapii kolana w leczeniu bólu. Należy jednak pamiętać, że skuteczność tych urządzeń w dużej mierze zależy od ich konstrukcji i efektywności. Ponadto, badania powinny informować o swoich ograniczeniach, w tym o braku randomizowanych badań kontrolowanych, małej liczebności próby i ograniczonej liczbie badań. Dlatego też niniejsze opracowanie ogranicza się do badań, w których porównywano urządzenia do krioterapii stawu kolanowego z okładami z lodu.
Wśród ograniczeń tego badania należy wymienić fakt, że istnieje niewiele dobrze kontrolowanych badań, w których oceniano wpływ terapii zimnem na proces powrotu do zdrowia po TKA. Badania włączone do przeglądu charakteryzowały się wysokim ryzykiem błędu systematycznego. Ponadto liczebność próby była mała i nieliczna, co skutkowało niskim poziomem danych dla większości wstępnie zdefiniowanych wyników. Co więcej, badania różniły się pod względem metod terapii zimnem i operacji kolana, co utrudniało łączenie wyników.
W badaniach, w których porównywano urządzenia do krioterapii kolana z okładami z lodu, nie stwierdzono istotnej różnicy w zakresie bólu pooperacyjnego, zużycia środków przeciwbólowych, pooperacyjnego ROM i utraty krwi. Wynik ten uzyskano pomimo faktu, że nie ma zgodności co do tego, czy krioterapia jest przydatna w leczeniu bólu kolana. Obecne dowody są niejednoznaczne i potrzeba więcej badań, aby podjąć ostateczną decyzję. W międzyczasie okłady z lodu stanowią skuteczną i niedrogą alternatywę dla terapii zimnem.
Podobne tematy