Czy krioterapia pomaga w utracie wagi? W tym artykule przedstawiono najważniejsze korzyści i wady tego zabiegu. Krioterapia jest stosowana od wieków w celu redukcji “tkanki tłuszczowej” w organizmie. Ta metoda szybkiej utraty wagi pozwala spalić 500-800 kalorii podczas jednego zabiegu. Chociaż wiele osób uważa tę metodę za atrakcyjną, należy rozważyć kilka ważnych kwestii, zanim się na nią zdecydujemy.
Redukuje miejscową “tkankę tłuszczową”
Popularny chiński środek na cellulit i inne zaburzenia skóry jest znany z tego, że redukuje “tkankę tłuszczową” i pomarszczoną skórę. Jest on również znany jako “skórka pomarańczowa” i wiąże się z dołeczkami. Do innych objawów cellulitu należą zmiany w przegrodach łącznotkankowych, zmiany naczyniowe, limfatyczne i zapalne. Cellulit może występować w postaci włóknistych złogów.
Spala 500 – 800 kalorii
Krioterapia całego ciała działa poprzez uderzenie skóry ekstremalnie niską temperaturą. Powoduje to, że organizm reaguje zwiększeniem tempa przemiany materii. Gdy ciało powraca do normalnej temperatury, zwiększony metabolizm kontynuuje spalanie kalorii. Efekty krioterapii utrzymują się do ośmiu godzin i można dzięki nim spalić nawet 500-800 kalorii. Efekt spalania tłuszczu w wyniku krioterapii może utrzymywać się przez kilka tygodni i może pomóc w utracie wagi i poprawie ogólnego stanu zdrowia.
Według badań krioterapia może spalić do 800 kalorii w ciągu czterech minut. Jednak efekt ten jest w dużej mierze oparty na twierdzeniach firm, które wykorzystują go do reklamowania produktu. Udowodniono, że kriokomora spala tłuszcz w organizmie poprzez zwiększenie ilości brązowej tkanki tłuszczowej, która wytwarza ciepło i pochłania kalorie z białego tłuszczu. Korzyści płynące z krioterapii wykraczają poza utratę wagi, ponieważ krioterapia może również pomóc w przypadku obolałych mięśni i ich regeneracji.
Przyspiesza utratę wagi
Nie jest jasne, czy krioterapia przyspiesza utratę wagi, ale korzyści wydają się być liczne. Zabieg, który przeprowadza się w komorze zimniejszej niż Antarktyda, pomaga organizmowi spalić dodatkowe 800 kalorii podczas jednej sesji. Oprócz pomocy w utracie wagi, krioterapia poprawia strukturę skóry i pomaga wypłukać toksyny. Krioterapię można nawet stosować, aby pomóc sobie w odzyskaniu sił po ćwiczeniach, bez ryzyka wystąpienia stanu zapalnego lub przyrostu wagi.
Podczas sesji krioterapii całego ciała zewnętrzna warstwa skóry jest poddawana szokowi, co powoduje, że organizm reaguje ze zwiększoną prędkością, spalając przy tym dodatkowe kalorie. Przyspieszony metabolizm utrzymuje się od pięciu do ośmiu godzin. Ten wzrost tempa metabolizmu powoduje zwiększone spalanie tłuszczu, ponieważ organizm wykorzystuje energię do ponownego rozgrzania się. Efekt ten będzie się utrzymywał przez co najmniej kilka tygodni, co pozwoli Ci szybciej zauważyć rezultaty.
Powoduje powstawanie pęcherzy
Procedura ta polega na nałożeniu na skórę ciekłego azotu za pomocą rozpylacza lub sterylnej gazy. Ciecz jest niezwykle zimna, co powoduje powstawanie pęcherzy na leczonym obszarze. Pęcherze w końcu spłyną, tworząc strupek. Na pęcherze można nałożyć plaster, aby zapobiec krwawieniu. Jeśli pęcherze krwawią, do ucisku można użyć sterylnych gazików.
Proces krioterapii wyzwala w organizmie przypływ hormonów, które łagodzą ból ciała i odprężają umysł. Hormony te sprzyjają także lepszemu snu i zmniejszają ból mięśni. Osoby poddające się krioterapii zgłaszają również poprawę krążenia krwi. Jest to doskonały sposób na utratę wagi, a do tego bardzo relaksujący! Zabieg ten może również pomóc w utracie wagi, a także w utracie tkanki tłuszczowej!
Efekty uboczne
Jednym z najbardziej niebezpiecznych efektów ubocznych krioterapii odchudzającej jest ryzyko uduszenia. Opary azotu obniżają poziom tlenu w organizmie, co może prowadzić do uduszenia. Chociaż ryzyko to można zminimalizować, korzystając z usług przeszkolonego technika, wypadek może się zdarzyć. W 2016 r. w czasopiśmie “British Journal of Sports Medicine” opublikowano badanie dotyczące krioterapii. Stwierdzono w nim, że 3 minuty ekspozycji na temperaturę -166 stopni F (10 stopni C) przez pięć dni nie miały statystycznie istotnego wpływu na utratę wagi u mężczyzn. Jednak dłuższe ekspozycje na zimno aktywują w organizmie termogenezę wywołaną zimnem, powodując utratę masy ciała i zmniejszenie talii.
W 2007 roku urządzenie chłodzące zostało przetestowane na świniach i wykazało obiecujące wyniki. Zabieg zmniejszył warstwy tłuszczu o pół centymetra bez uszkadzania tkanek leżących nad nimi. Była to pierwsza technologia kriolipolizy zatwierdzona do stosowania u ludzi. W 2010 r. dopuszczono ją do stosowania w przypadku ud i innych części ciała.
Podobne tematy