Jaka temperatura jest najlepsza do krioterapii?

Jaka temperatura jest najlepsza do krioterapii?

Istnieją dwa rodzaje krioterapii: ciekły azot i gaz argonowy. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Gaz argonowy ma więcej zalet niż ciekły azot. Elektryczne komory do krioterapii mogą być znacznie wygodniejsze dla pacjentów, ale czy są równie skuteczne? W tym artykule omówimy różnice między tymi dwoma rodzajami krioterapii, a także to, czy leczenie zimnem jest lepsze niż kąpiele lodowe.

Ciekły azot

Zastosowanie ciekłego azotu jest najczęstszą metodą leczenia zwykłych brodawek i małych, łagodnych narośli. Jest ona jednak skuteczna także w usuwaniu przedrakowych i potencjalnie niebezpiecznych narośli. Niskie temperatury ciekłego azotu są bezpieczne dla większości osób, a czas rekonwalescencji jest krótki. Ciekły azot jest dostępny w dwóch postaciach: ciekły azot za pomocą urządzenia do rozpylania kriogenicznego oraz ciekły azot w kubku styropianowym.

Krioterapia polega na zastosowaniu ekstremalnego zimna w celu zniszczenia nieprawidłowych komórek. Procedura ta może być stosowana zewnętrznie na tkanki, jak również wewnętrznie w leczeniu nowotworów. Najczęściej stosuje się ją w leczeniu chorób skóry, ale była także wykorzystywana w leczeniu narządów wewnętrznych. Najczęściej stosuje się ją w przypadku nowotworów skóry, ale może być także skuteczna w przypadku narządów wewnętrznych. Krioterapia jest szczególnie przydatna w leczeniu wczesnych stadiów nowotworów, takich jak rak gruczołu krokowego, a także w zapobieganiu nawrotom choroby, która uległa nawrotowi mimo zastosowania innych metod leczenia.

Gaz argonowy

Stosowanie gazu argonowego podczas krioterapii przynosi wiele korzyści, między innymi poprawia wydolność oddechową i zmniejsza krwawienie podczas zabiegu. Krioterapia nie jest jednak pozbawiona ryzyka, ponieważ nie usuwa ona głównych tkanek guza. Pacjenci powinni także unikać krwawienia podczas zabiegu, a koagulacja plazmą argonową może uszkodzić błonę śluzową tchawicy. Z tego powodu pacjenci powinni omówić procedurę z lekarzem przed jej wykonaniem.

Metoda przeprowadzania krioterapii wymaga użycia specjalnej komory, która jest wypełniona mieszaniną ciekłego azotu lub argonu. Gaz ten jest niezwykle zimny i może osiągnąć temperaturę minus 300 stopni Fahrenheita. Aby utrzymać taką temperaturę, personel korzysta z maszyn regulujących temperaturę. Zabieg trwa zwykle od dwóch do pięciu minut. Pacjenci są zachęcani do noszenia minimalnej odzieży podczas zabiegu, aby uniknąć obrażeń związanych z zimnem.

Elektryczne komory do krioterapii

Elektryczne komory do krioterapii mają wiele zalet w porównaniu z komorami azotowymi, takich jak bezpieczeństwo zabiegu. Chociaż ta ostatnia może wydawać się bezpieczniejsza, ryzyko związane z tym rodzajem leczenia jest większe. W przypadku kriokomory elektrycznej pacjent nie musi się martwić o wdychanie azotu. Ten rodzaj terapii jest idealny dla osób cierpiących na przewlekły ból, a także dla osób wracających do zdrowia po kontuzji lub treningu.

Krioterapia całego ciała polega na zanurzeniu całego ciała w bardzo zimnym powietrzu. Osoba poddawana krioterapii jest otoczona specjalną obudową z małym otworem wentylacyjnym u góry. Temperatura w komorze spada do ujemnych wartości od 200 do 300 stopni Fahrenheita, a osoba pozostaje w niej przez dwie do czterech minut. Chociaż jedna sesja może przynieść pewne korzyści, korzyści płynące z krioterapii całego ciała są najskuteczniejsze, gdy powtarza się ją regularnie.

Leczenie zimnem lepsze niż kąpiele w lodzie

Istnieją zalety i wady obu metod. Korzyści z kąpieli w lodzie są wymierne i obejmują poprawę samopoczucia i siły psychicznej. Ważne jest, aby unikać nadmiernej ekspozycji na lód, ale leczenie zimnem jest generalnie bezpieczne i powinno być stosowane po intensywnym treningu. Poza korzyściami zdrowotnymi kąpiele w lodzie mogą być kosztowne, ponieważ wymagają początkowej inwestycji w zimną wannę lub beczkę z lodem.

Jedną z wad krioterapii jest czas potrzebny na powrót do zdrowia. W przeciwieństwie do terapii zimnem, która może trwać od pięciu do dziesięciu minut, kąpiele lodowe wymagają wielu sesji. Czas powrotu do zdrowia po sesji krioterapii jest znacznie krótszy, a mięśnie można angażować tego samego dnia, co pozwala na bardziej konsekwentny harmonogram treningów. Poza tym, że krioterapia jest tańsza, zmniejsza również bolesność mięśni i pozwala na szybszą regenerację.

Endorfiny uwalniane podczas krioterapii

Podczas intensywnego wysiłku fizycznego korzyści z krioterapii jest wiele. Opóźniona bolesność mięśni jest częstym problemem wielu sportowców. Krioterapia uwalnia endorfiny, substancje chemiczne mózgu odpowiedzialne za zmniejszenie bólu. Krioterapia powoduje również rozluźnienie naczyń krwionośnych, dzięki czemu bogata w składniki odżywcze krew dociera do napięć powierzchniowych i przyspiesza regenerację tkanek. Proces ten okazał się skuteczny w leczeniu bólu i powrocie do zdrowia u sportowców i innych osób poszukujących bezbolesnej alternatywy.

Poza fizycznymi korzyściami krioterapii, może ona również pomóc w zmniejszeniu bólu związanego z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak fibromialgia i przewlekłe zmęczenie. Endorfiny uwalniane podczas krioterapii poprawiają samopoczucie i nastrój, co może pomóc osobom cierpiącym na to schorzenie czuć się lepiej jeszcze przez wiele godzin po zabiegu. Endorfiny są również znane jako naturalne środki przeciwbólowe, zmniejszające stan zapalny i stres.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts