Jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tej procedurze. Po pierwsze, może ona mieć negatywny wpływ na naczynia krwionośne. Po drugie, istnieje możliwość niezamierzonego uszkodzenia tkanek podczas elektrokoagulacji. W tym artykule omówimy te zagadnienia. Gdy zrozumiesz te zagrożenia, będziesz dobrze przygotowany do elektrokoagulacji. Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny! Jakie są przeciwwskazania do elektrokoagulacji?
Negatywny wpływ na naczynia krwionośne
Elektrokoagulacja, w której wykorzystuje się ciepło do spalania nieprawidłowej tkanki, jest ważną procedurą chirurgiczną. Czasami jest stosowana do tamowania krwawienia podczas operacji lub po urazie. Urządzenia elektrodowe umieszcza się na tkankach, które mają zostać spalone. Gdy przepływa przez nie prąd elektryczny, końcówka elektrody zostaje podgrzana. Elektrokoagulacja jest rodzajem elektrochirurgii, czyli elektrofulguracji. Chociaż elektrokoagulacja jest ogólnie uważana za bezpieczną, może mieć negatywne skutki.
Podczas zabiegu stosowana jest elektroda monopolarna. Wytwarza ona prąd elektryczny o niskim napięciu i wysokim natężeniu. Elektroda jest zwykle cienkim drutem wolframowym, który wytwarza iskrę lub łuk elektryczny. W zależności od rodzaju zabiegu może on powodować powstawanie białych plam lub trwałych blizn. Niezależnie od zastosowanej metody, procedura ta ma kilka skutków ubocznych. Poza bliznowaceniem elektrokoagulacja może powodować infekcje.
W badaniach do elektrokoagulacji dodawano flunaryzynę. Lek ten znacznie wydłużył czas potrzebny do utworzenia się pierwszej skrzepliny. Standardowa dawka koagulacji nie powodowała trwałego zamknięcia naczyń, ale skrzeplina powstała w naczyniu była na tyle duża, że można ją było zaliczyć do zatorów. Badacze stwierdzili również, że niektóre skrzepliny utrzymywały się nawet po wznowieniu przepływu krwi.
Możliwość niezamierzonego uszkodzenia tkanek
Prąd elektryczny generowany przez urządzenie do elektrokoagulacji musi przepłynąć przez tkankę, zanim powróci do generatora. W koagulacji bipolarnej przeciwległa elektroda metalowa przenosi prąd z powrotem do generatora. Ponieważ elektrody są umieszczone blisko siebie, prąd przepływa przez tkankę między szczękami koagulatora bipolarnego. W ten sposób prąd elektryczny przepływa przez tkankę, nie uszkadzając jej otoczenia.
Możliwość niezamierzonego uszkodzenia tkanki podczas elektrokoagulacji
Jednym z najczęstszych problemów związanych z bezpieczeństwem podczas wykonywania elektrokoagulacji jest możliwość niezamierzonego uszkodzenia tkanki. Chociaż elektrochirurgia bipolarna jest uważana za bezpieczniejszą niż monopolarna, instrumenty bipolarne są często większych rozmiarów i nie mogą być tak precyzyjne. Ponadto, instrumenty bipolarne mogą wytwarzać dodatkowe ciepło, ponieważ elektrony są stale przemieszczane przez sąsiednie łopatki, co powoduje większy rozrzut termiczny. W ostateczności może to negatywnie wpłynąć na efekt chirurgiczny.
Mechanizmy cięcia i koagulacji są związane z mocą prądu i okresowymi przerwami w jego przepływie. Do hemostazy wystarcza niewielka część śladu elektrody mająca kontakt z tkanką. Druga połowa metalowej końcówki musi być zagłębiona w tkance, aby uzyskać efekt “spawania”. Podczas gdy krótka emisja prądu jest niezbędna do wystąpienia mechanizmu koagulacji, zbyt duża moc może spowodować zwęglenie tkanki.
Nadużywanie instrumentów wielokrotnego użytku może również powodować uszkodzenie izolacji. Nadużywanie tych instrumentów może być spowodowane powtarzającym się przechodzeniem przez trokary i częstą mechaniczną sterylizacją. Aby zmniejszyć ryzyko przypadkowego poparzenia, można zmniejszyć natężenie prądu. Około 18% izolowanych instrumentów ma jakiś rodzaj defektu, który znajduje się poza polem widzenia monitora. Ponadto plastikowa część osłonki trokara nie jest dobrym przewodnikiem, więc ryzyko niezamierzonego uszkodzenia tkanek jest duże.
Podobne tematy