Na czym polega procedura usuwania zmian skórnych metodą elektrokoagulacji?

Na czym polega procedura usuwania zmian skórnych metodą elektrokoagulacji?

Na czym polega procedura usuwania zmian skórnych metodą elektrokoagulacji? Elektrochirurgia, elektrofulguracja i elektroselekcja to terminy opisujące podobne procedury. Poniżej wymieniono niektóre z powszechnych zastosowań tych procedur oraz związane z nimi korzyści i zagrożenia. Aby dowiedzieć się więcej, należy przeczytać ten artykuł. Dowiesz się, czym różnią się te cztery zabiegi i jakie rodzaje zmian skórnych można dzięki nim leczyć.

Elektrochirurgia

W zależności od rodzaju zmiany, przy odpowiednich umiejętnościach i wiedzy, elektrochirurgia może usunąć 50 lub więcej rodzajów zmian skórnych. Energia fizyczna, przekraczająca fizjologiczną tolerancję, może powodować w organizmie skutki destrukcyjne. Procedura polega na zastosowaniu prądu zmiennego w celu wywołania koagulacji i wysuszenia zmiany. W rezultacie powstaje masa bezstrukturalnej, jednorodnej tkanki o wyglądzie hialinizowanym.

Urządzenie chirurgiczne stosowane w elektrochirurgii nazywa się Bovie. Procedura polega na nacinaniu leczonej tkanki, koagulacji skrzepów krwi i ich niszczeniu. Zabieg jest wykonywany przez dermatologa. Pacjentowi zwykle podaje się znieczulenie miejscowe, aby uniknąć dyskomfortu. Zabieg elektrochirurgiczny może pozostawić blizny lub tymczasowe odrętwienie w danym miejscu.

Elektrofulguracja

Elektrokoagulacja do usuwania zmian skórnych jest uznaną procedurą usuwania różnego rodzaju zmian skórnych. Procedura ta polega na przepływie prądu elektrycznego i może obejmować zastosowanie wysokiej klasy lancetronu do usuwania włókniaków, brodawek łojotokowych, brodawek płaskich i popękanych naczyń krwionośnych. Najczęstsze miejsca poddawane zabiegowi elektrokoagulacji to powieki, klatka piersiowa, szyja, pachwiny i pachy.

Podczas sesji elektrokoagulacji pracownik służby zdrowia za pomocą specjalnego narzędzia przesyła przez ciało pacjenta prąd elektryczny. Pacjent nie odczuwa ciepła ani prądu, ponieważ podawane jest mu znieczulenie. Elektrochirurgia wykorzystuje również proces zwany fulguracją. Lekarz trzyma sondę nad skórą i wytwarza iskrę, która zabija wybrane komórki. Do usuwania narośli stosuje się maleńkie pętle druciane, w których płynie prąd elektryczny, a prąd może być także wykorzystywany do tamowania krwawienia. Elektrodessication niszczy również nieprawidłowe komórki poprzez wysuszenie tkanki.

Technika ta wykorzystuje elektrody bipolarne i wytwarza prądy elektryczne o wysokiej częstotliwości, które niszczą naczynia krwionośne i inne tkanki powierzchniowe. Urządzenie jest trzymane w odległości 2-3 mm od powierzchni skóry. Elektrody przykłada się do zmian skórnych aż do ich zniszczenia. Wysokie napięcie pokonuje opór szczeliny powietrznej, w wyniku czego dochodzi do zwęglenia tkanki przy minimalnym dalszym uszkodzeniu skóry właściwej. Elektrokoagulacja jest doskonałym wyborem w przypadku zabiegów kosmetycznych, w tym leczenia raka skóry i chorób naczyniowych skóry.

Elektrosekcja

Proces elektroresekcji polega na zastosowaniu monopolarnego prądu elektrycznego o wysokim natężeniu w poprzek zmiany. Metoda ta jest skuteczna w leczeniu szerokiej gamy chorób skóry, a także jest stosowana w celach kosmetycznych, takich jak resurfacing, naprawa płatków uszu i blefaroplastyka. Elektroda to zazwyczaj cienki drut wolframowy lub pętla. Prąd elektryczny zabija tkankę poprzez niszczenie wiązań chemicznych. Tkanka składa się głównie z wody, wodoru i tlenu. Elektroresekcja jest wykonywana z minimalnym uszkodzeniem tkanek ubocznych i zwykle nie wymaga znieczulenia miejscowego lub wymaga jego niewielkiej ilości.

Istnieją różne rodzaje prądu elektrycznego stosowanego w elektrochirurgii. Najczęściej stosuje się prądy zmienne o wysokiej częstotliwości, które mogą powodować powierzchowną lub głęboką koagulację. Ponieważ żywa tkanka nie przewodzi dobrze prądu elektrycznego, zamienia go na ciepło. Różne rodzaje prądu elektrycznego mają różne efekty biologiczne, dlatego lekarz musi dokładnie przeanalizować histologię zmiany skórnej, aby wybrać odpowiedni prąd do zabiegu.

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja to sprawdzona metoda usuwania zmian skórnych. Elektrokoagulacja polega na wykorzystaniu wysokiej klasy lancetronu do dostarczania prądu elektrycznego. Elektrokoagulacja może być stosowana w leczeniu brodawek, włókniaków, rogowacenia łojotokowego, brodawek płaskich i popękanych naczyń krwionośnych. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Jest bezpieczny i skuteczny, ale wymaga opieki pooperacyjnej.

Procedura ta ma dwie różne formy. Elektrofulguracja polega na zastosowaniu prądu elektrycznego o wysokim napięciu w celu spowodowania wysuszenia i koagulacji tkanki. Powoduje to powierzchowną mumifikację i śmierć komórek w obrębie zmiany. Procedura ta powoduje również minimalne blizny i odpowiednią hemostazę. Niszczy powierzchowne zmiany skórne, ale nie uszkadza pobliskich naczyń krwionośnych. Elektrokoagulacja jest skuteczną metodą usuwania zmian skórnych, zwłaszcza tych, które są zainfekowane rakiem skóry.

Innym zabiegiem, który jest skuteczny, jest elektrokoagulacja. Jest to nieinwazyjna procedura, która polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości, który uszkadza tkanki i wytwarza wysoką temperaturę. Leczony obszar jest następnie poddawany działaniu specjalnej igły. Igła jest połączona z elektrodą, która przecina białka wewnątrz skóry. Elektrokoagulacja jest także skutecznym sposobem zamykania naczyń krwionośnych i naczyniaków pajączkowatych w kształcie gwiazdy. Niektóre zabiegi kosmetyczne mogą być wykonywane w tym samym czasie.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts