Krioterapia – jakie są przeciwwskazania?

Krioterapia - jakie są przeciwwskazania?

Przed poddaniem się krioterapii pacjent powinien być całkowicie suchy i nie mieć na ciele metalu. W zależności od protokołu leczenia, wrażliwe części ciała mogą zostać poparzone lub nawet ulec odmrożeniu. Pacjenci z chorobami przewlekłymi i schorzeniami podstawowymi powinni omówić zabieg z lekarzem prowadzącym. Ogólnie rzecz biorąc, osoby w ciąży, karmiące piersią lub cierpiące na inne schorzenia nie powinny poddawać się krioterapii.

Krioterapia może uszkodzić struktury podskórne

Chociaż krioterapia jest na ogół leczeniem niechirurgicznym, u niektórych pacjentów mogą wystąpić niepożądane efekty uboczne. Chociaż krioterapia jest powszechnie stosowana w leczeniu pojedynczych zmian, może ona uszkodzić struktury leżące pod skórą. Z tego powodu, aby zmaksymalizować korzyści, zwykle konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji zabiegowych i ścisła obserwacja. Ponadto krioterapia może spowodować trwałe uszkodzenie struktur leżących pod skórą. Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy krioterapia jest bezpieczna i skuteczna w dłuższym okresie czasu.

Chociaż krioterapia może powodować uszkodzenia struktur leżących u podłoża, stwierdzono, że może ona zwiększyć zdolność organizmu do samoleczenia. Dzieje się tak dlatego, że krioterapia może wzbogacić krew w tlen, hormony, enzymy i składniki odżywcze. Zwiększa to zdolność organizmu do samoleczenia, ponieważ po zakończeniu zabiegu krew powraca do swojej normalnej temperatury. Ponadto krioterapia może stłumić u pacjentów reakcję na stres.

Może powodować krwawienie

Sam zabieg może powodować pewne krwawienie, zwłaszcza po jego zakończeniu. Zazwyczaj kobiety mają wodnistą wydzielinę z pochwy przez trzy do czterech tygodni po zabiegu. Krwawienie jest jednak rzadkie i zwykle występuje tylko wtedy, gdy zamrażanie jest zbyt agresywne lub gdy kulka lodu jest zbyt głęboka. Ponadto ryzyko zakażenia jest bardzo małe, choć kobiety z chorobą zapalną miednicy lub zapaleniem szyjki macicy przenoszonym drogą płciową w wywiadzie mogą chcieć opóźnić zabieg do czasu poddania się odpowiedniemu leczeniu.

Po przebudzeniu po zabiegu kriochirurgii niektóre kobiety odczuwają skurcze i światłowstręt. Inne objawy mogą obejmować wodniste upławy. Z tego powodu kobiety powinny zabrać ze sobą do gabinetu lekarskiego podpaski menstruacyjne. Pacjentki zostaną ubrane w fartuch szpitalny i umieszczone w strzemionach, aby mogły położyć się na plecach podczas zabiegu. Przez kilka dni po zabiegu kriochirurgicznym może występować krwawienie.

Może uszkodzić struktury leżące u podstaw ciała

Chociaż krioterapia może pomóc w zmniejszeniu bólu i stanu zapalnego, wiadomo również, że może uszkodzić struktury leżące u podstaw ciała. Może ona uszkodzić macierz paznokcia w palcach rąk lub chrząstkę w nosie i uszach. Pacjenci mogą odczuwać karbowanie lub wciągnięcie po krioterapii. Istnieją dwa główne rodzaje krioterapii. Krioterapia przezskórna i chirurgiczna. Obie metody wymagają dużych nacięć chirurgicznych, ale po poddaniu się krioterapii pacjent może pozostać na noc w miejscowym szpitalu.

Krioterapia przezskórna i zewnętrzna wykorzystuje ciekły azot do zamrażania chorych tkanek. Metoda ta jest mniej inwazyjna niż otwarta operacja chirurgiczna i ma mniej skutków ubocznych. Pacjenci mogą zazwyczaj wznowić codzienne czynności bezpośrednio po zabiegu, chociaż przez kilka dni może być konieczne zachowanie ostrożności przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Procedura ta wiąże się również z pewnymi poważnymi działaniami niepożądanymi, takimi jak krwawienie i pokrzywka z zimna. Krioterapia może uszkodzić struktury leżące pod skórą, dlatego nie jest zalecana u dzieci i osób z osłabionym układem odpornościowym.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts