Laserowe usuwanie zmian skórnych

Większość zmian skórnych jest łagodna i można usuwać je przy pomocy lasera. Dowiedz się więcej o laserowym usuwaniu zmian skórnych.

Najczęstsze zmiany, jakie występują na skórze to łagodne plamki pigmentacyjne, pieprzyki i znamiona. Większość z nich można usuwać bezpiecznie przy pomocy lasera. Zabieg jest szybki i bezbolesny, a raz usunięta zmiana skórna już nie odrasta. Przed zastosowaniem lasera odbywa się konsultacja, podczas której lekarz bada znamię i wyklucza przeciwwskazania. Co warto wiedzieć na temat laserowego usuwania zmian skórnych?

Dla kogo laserowe usuwanie zmian skórnych?

Przed zabiegiem usuwania zmian skórnych lekarz dokładnie bada skórę i ogląda znamię pod dermatoskopem. Gdy pieprzyk zostanie zdiagnozowany jako nietypowy, może wymagać leczenia chirurgicznego, czyli wycięcia z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki. Pozostałe zmiany skórne, takie jak: brodawki wirusowe (kurzajki), znamiona barwnikowe, naczyniaki rubinowe, a nawet blizny usuwa się przy pomocy lasera CO2. Urządzenie pozwala również na usuwanie tłuszczaków, kaszaków oraz guzowatości nosa. Laserowe usuwanie zmian skórnych wykonuje lekarz medycyny estetycznej. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a w wielu przypadkach nie wymaga nawet znieczulenia. Nowoczesne lasery wyposażone są w skuteczne systemy chłodzenia skóry, a sama procedura jest niezwykle szybka – trwa zaledwie kilka minut.

Jak działa laser CO2?

Laser CO2 dostępny m.in. w katowickiej Klinice Miracki ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Zabiegi z jego zastosowaniem są bezpieczne i bezkrwawe. Laserowe usuwanie zmian skórnych odbywa się w sposób bezkontaktowy, a więc nie ma ryzyka zakażenia. Za jego pomocą można usuwać z powierzchni skóry nienowotworowe zmiany skórne. Laser CO2 emituje niewidzialne światło o długości fali 10 600 nm, które jest doskonale pochłaniane przez wodę. W zależności od głębokości i wielkości zmiany skórnej można skorzystać z jednego z trzech trybów pracy lasera CO2: normalpuls, ultrapuls i superpuls.

Sposób, w jaki działa laserowe usuwanie zmian skórnych polega na krótkim, intensywnym naświetlaniu skóry. Wiązka lasera przechodzi przez górne warstwy skóry, aby dotrzeć do warstwy, w której znajduje się nadmiar pigmentu lub komórek. W zetknięciu z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Grupa komórek, która tworzą zmianę skórną, jest rozbijana na mikroskopijne cząsteczki. Organizm zajmuje się ich przetworzeniem i usunięciem. Podczas zabiegu zostają dodatkowo zamknięte naczynia krwionośne i limfatyczne, dzięki czemu nie występuje krwawienie, a strupek jest niewielki. W zależności od rodzaju i wielkości znamię może wymagać więcej niż jednej sesji laseroterapii.

Czy usuwanie zmian skórnych laserem jest trwałe?

Głównymi zaletami procedur usuwania zmian skórnych laserem CO2 są:

  • szybkość gojenia się ran pozabiegowych, 
  • brak krwawienia w trakcie zabiegu,
  • trwałe efekty terapeutyczne. 

Po usuniętej zmianie skórnej pozostaje powierzchniowy strupek, który odpada samoistnie po kilku lub kilkunastu dniach. Rana po znamieniu goi się stosunkowo szybko i zostaje po niej mało widoczna blizna bądź zabieg nie pozostawia żadnych śladów – w zależności od rozległości i głębokości usuniętej zmiany skórnej. Aby efekt był jak najlepszy, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja obszaru pozabiegowego. Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza może skutkować powikłaniami, np. powstawaniem przebarwień i podrażnieniem skóry. Jednym z najważniejszych zaleceń po laserowym usuwaniu znamion jest unikanie opalania (zarówno na słońcu, jak i na solarium) oraz stosowanie kremów z wysokim filtrem. Ochrona przeciwsłoneczna wskazana może być nawet przez kilka miesięcy, wszystko zależy od indywidualnych zaleceń.W razie innych pytań dotyczących usuwania pieprzyków i znamion zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.



Podobne tematy
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts