Czy krioterapia jest skuteczna w przypadku przebarwień?

Czy krioterapia jest skuteczna w przypadku przebarwień?

Czy krioterapia jest skuteczna w przypadku przebarwień? Omówimy ryzyko i korzyści związane z tym zabiegiem kosmetycznym w przypadku rogowacenia aktynicznego, znamion skórnych i plam posłonecznych. Najczęstszym efektem ubocznym jest przejściowa hiperpigmentacja, ale występuje ona rzadko i jest zazwyczaj tymczasowa. Bardziej nasilone przebarwienia mogą prowadzić do trwałego wyłysienia. Jeśli nie jesteś pewien, czy krioterapia jest dla Ciebie odpowiednia, wypróbuj najpierw plaster testowy.

Leczenie actinic keratoses

Krioterapia jest metodą leczenia actinic keratoses, czyli przednowotworowych zmian nabłonkowych wywołanych przewlekłą, skumulowaną ekspozycją na promienie UV. Zabieg ten jest zwykle wykonywany na pojedynczych zmianach. Czasami krioterapia jest wykonywana w terenie, gdzie szerokie strumienie rozpylane są na wiele zmian podczas jednej sesji. Niektórzy pacjenci mogą wymagać kilku zabiegów, w zależności od liczby AK występujących na ich skórze.

Autorzy wytycznych British Association of Dermatology zalecają leczenie AK za pomocą krioterapii. Inni autorzy sugerują, że pacjenci nie powinni być poddawani mikroigłowaniu jako dodatkowi do PDT. Jeśli leczenie jest skuteczne, rogowacenie aktyniczne ustępuje samoistnie w ciągu dwóch do czterech tygodni. Jeśli jednak choroba nie będzie leczona, może przejść w raka kolczystokomórkowego. Z tego powodu pacjenci powinni regularnie badać skórę i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Ponadto powinni stosować filtry przeciwsłoneczne, aby zmniejszyć ryzyko powstawania blizn.

Skuteczność krioterapii w przypadku actinic keratoses zależy od stopnia zaawansowania i powierzchni skóry objętej chorobą. Wskaźnik nasilenia rogowacenia aktynicznego jest związany z ryzykiem rozwoju raka kolczystokomórkowego. Doskonałymi publikacjami są J Eur Acad Dermatol Venereol 32: 752-6 i Acta Derm Venereol 97: 646-65.

Leczenie plam posłonecznych

W celu usunięcia plam posłonecznych dermatolog może zastosować leczenie ciekłym azotem, znane jako krioterapia. Proces zamrażania powoduje złuszczanie silnie pigmentowanych warstw. Melanocyty to komórki pigmentowe, które dobrze reagują na leczenie ciekłym azotem. Krioterapia może również zmniejszyć aktywność niektórych nadaktywnych melanocytów. Krioterapia może być skuteczna w usuwaniu brązowych plam na skórze. W większości przypadków do całkowitego usunięcia plam potrzebna jest jedna sesja.

Zabieg może powodować łagodną reakcję na skórze. Przebarwienia po zabiegu mogą utrzymywać się przez rok, a nawet mogą się utrwalić. Aby zapobiec ponownemu pojawieniu się przebarwień, pacjent powinien codziennie stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym. Zaleca się również stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 50 lub wyższym. Zabieg nie powoduje żadnych długotrwałych uszkodzeń skóry, ale może pozostawić ciemne plamy. Niezależnie od rodzaju zabiegu ważne jest, aby po jego zakończeniu stosować dobry filtr przeciwsłoneczny.

W procedurze CryoCorrect wykorzystuje się precyzyjne pióro do nakładania na skórę zimnego płynu. Może on usuwać plamy starcze, przebarwienia posłoneczne i znamiona skórne. Zabieg trwa około 10 minut i jest bezbolesny. Około 90% klientów uzyskuje całkowite usunięcie plam już po pierwszym zabiegu. Po zabiegu obszar dotknięty problemem może stać się różowy lub ciemny. Podczas gdy obszar ten będzie się goił, pacjent powinien nadal stosować mineralny filtr przeciwsłoneczny, aby chronić skórę po zabiegu.

Leczenie znamion skórnych

Krioterapia jest doskonałą metodą leczenia znamion skórnych. Proces zamrażania powoduje nieodwracalne uszkodzenie błony komórkowej, powodując martwicę i zmniejszenie dopływu krwi. Znacznik obkurcza się i znika w ciągu kilku dni. Procedura ta ma niewiele skutków ubocznych i szybki czas rekonwalescencji. Istnieją pewne możliwe skutki uboczne krioterapii, ale są one łagodne i rzadko powodują poważne szkody. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym skutecznym sposobie leczenia tagów skórnych.

Kremy i płyny do usuwania znamion skórnych są skuteczne w niektórych przypadkach, ale należy unikać produktów zawierających kwas salicylowy i olejek z drzewa herbacianego, które mogą powodować kontaktowe zapalenie skóry. Ponadto przed nałożeniem kremu należy całkowicie oczyścić znamię chusteczkami z alkoholem i spiłować. Znacznik powinien odpaść w ciągu dwóch do trzech tygodni. Krioterapia wykorzystuje ciekły azot do niszczenia niepożądanej tkanki skórnej.

Zabieg jest wykonywany za pomocą urządzenia Cryopen. Czynnik kriogeniczny jest precyzyjnie dostarczany do znamienia skórnego. Ponadto można go stosować do usuwania plam starczych i tagów skórnych. Zabieg ten pomaga również pozbyć się tagów skórnych spowodowanych ekspozycją na słońce. Uważa się, że jest to bezpieczna i trwała metoda usuwania znamion skórnych. Po zakończeniu zabiegu pacjenci mogą poddać swoje plamy starcze leczeniu za pomocą krioterapii. Korzyści z tego zabiegu są liczne.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts