Wiele osób jest ciekawych potencjalnych skutków ubocznych krioterapii i zastanawia się: Czy zabieg ten może zaszkodzić? Ten artykuł zawiera informacje o możliwym ryzyku i ewentualnych skutkach ubocznych. Zobaczymy też, jak działają krioprobówki i czego można się spodziewać. Możesz także przeczytać o tym, jak działa krioterapia brodawek. Poniżej wymieniono niektóre powszechne działania niepożądane. Jeśli wystąpi którykolwiek z nich, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Efekty uboczne krioterapii
Krioterapia może być stosowana w leczeniu wielu chorób skóry. Procedura ta polega na zastosowaniu ciekłego azotu lub argonu do zamrożenia uszkodzonej tkanki. Krioterapia jest zabiegiem często stosowanym w leczeniu nowotworów i innych nieprawidłowości. W większości przypadków proces ten powoduje bardzo niewielki ból i jest wykonywany przeważnie bez otwartego zabiegu chirurgicznego. Jeśli jednak obawiasz się, że krioterapia może powodować skutki uboczne, przed jej zastosowaniem porozmawiaj z lekarzem specjalistą.
Niektóre ze skutków ubocznych krioterapii to przejściowy obrzęk i bolesność. Zabieg nie jest zbyt skuteczny w przypadku głęboko zakorzenionych nieprawidłowych komórek, więc może być konieczne powtórzenie procedury lub wypróbowanie czegoś innego. Dobra wiadomość jest taka, że zabieg może pomóc w leczeniu wczesnego stadium raka gruczołu krokowego. Wadą krioterapii jest jednak to, że może ona pozostawić niektóre komórki nowotworowe. Z tego powodu ważne jest, aby omówić z lekarzem możliwe działania niepożądane i przedyskutować alternatywne metody leczenia.
Do innych skutków ubocznych krioterapii należą pęcherze na skórze. Pęcherze te mogą zawierać krew lub ropę. Na szczęście te efekty uboczne są tymczasowe i zwykle ustępują w ciągu 24 godzin. Nie należy jednak stosować okładów z lodu dłużej niż przez 20 minut. Nie należy też zapominać o dobrym zawinięciu okładów przed rozpoczęciem krioterapii. Te środki ostrożności ochronią skórę przed uszkodzeniem. Ponadto, zabieg może powodować drętwienie skóry i może być bolesny.
Efekty uboczne stosowania kriokomory
Kriochirurgia stosowana w połączeniu z innymi metodami leczenia nowotworów może zmniejszyć ryzyko nawrotu nowotworu. Wykorzystanie krioprobówek umożliwia wprowadzenie igły przez małe nacięcie, co może także zmniejszyć ewentualne krwawienie i powikłania chirurgiczne. W trakcie tego zabiegu minimalizuje się również efekty zamrażania wywołane przez krioprobówki. Istnieją jednak pewne działania niepożądane związane z krioprobówkami, dlatego przed poddaniem się tej procedurze należy zapytać lekarza o ryzyko.
Pacjenci poddawani krioterapii powinni uważać na oznaki infekcji po zabiegu. Chociaż wielu pacjentów nie wymaga wizyt kontrolnych po poddaniu się krioterapii, pacjenci z pewnymi schorzeniami powinni być dokładnie zbadani przez lekarza. Chociaż krioterapia jest zwykle zabiegiem ambulatoryjnym, niektórzy pacjenci mogą wymagać pozostania na noc w szpitalu. W takich przypadkach przed zabiegiem należy odstawić leki przeciwzakrzepowe.
Wśród tych zagrożeń największe ryzyko stwarzają soczewki kątowe. Pacjenci ci są również narażeni na ryzyko wystąpienia zaćmy lub jaskry z zamknięciem kąta. Do mniejszych zagrożeń należą: uszkodzenie śródbłonka rogówki, decentracja soczewki i infekcje. Niektóre rodzaje uszkodzeń naczyniowych mogą być również niszczone za pomocą krioprobówki, jeśli u pacjenta występuje naczyniak lub guz naczyniowy.
Działania niepożądane krioterapii brodawek
Istnieje kilka działań niepożądanych krioterapii brodawek i powinna być ona stosowana wyłącznie przez pracownika służby zdrowia. Zabieg polega zwykle na zamrożeniu brodawki ciekłym azotem lub dwutlenkiem węgla. Chociaż zabieg ten może być bolesny, zwykle nie trwa dłużej niż jeden lub dwa zabiegi. Niektórzy ludzie mają dużą tolerancję na ból, a inni mogą nie być w stanie znieść tej procedury.
Krioterapia może pozostawić na leczonej skórze blizny, które mogą wydawać się nieco jaśniejsze lub ciemniejsze. Może to także spowodować ponowne pojawienie się brodawek. Jeśli kurzajka jest bardzo gruba, leczenie może wymagać powtarzania zabiegów. Całkowite usunięcie brodawki może wymagać kilku sesji, a zabieg może pozostawić trwałą bliznę. Niektóre osoby odczuwają pieczenie po rozmrożeniu skóry, a inne zgłaszają bolesność i zaczerwienienie po zabiegu kriochirurgicznym. Dotknięty obszar może nieznacznie zmienić kolor, co jest bardziej zauważalne u osób o ciemniejszej karnacji.
Dostępnych jest wiele różnych metod leczenia brodawek. Ich skuteczność jest bardzo różna i waha się od 32% do 93%. Amerykańska Akademia Dermatologii wymienia kilka metod leczenia wirusa brodawczaka ludzkiego, w tym krioterapię, kwas salicylowy, cymetydynę, żywicę podofilinową i laser węglowy. Wiele z tych zabiegów jest kosztownych, bolesnych i pracochłonnych.
Podobne tematy