Czy krioterapia domowa jest bezpieczna?

Czy krioterapia domowa jest bezpieczna?

Pierwsze pytanie, jakie może Ci się nasunąć, brzmi: “Czy krioterapia domowa jest bezpieczna?”. W badaniach przeprowadzonych przez Focht i wsp. u każdego pacjenta zastosowano tylko dziesięć sekund ciekłego azotu. Uznano to za wystarczające do leczenia cienkich zmian, a badanie wykazało, że tylko u 64% pacjentów wystąpiły skutki uboczne. Spośród tych, u których wystąpiły działania niepożądane, 5 osób wycofało się z badania. W międzyczasie wiele osób zaczyna się zastanawiać, czy krioterapia domowa jest bezpieczna, ale nadal ważne jest, aby poznać wszystkie fakty przed jej rozpoczęciem.

Może powodować brodawki

Krioterapia to zabieg polegający na zamrożeniu brodawki w celu jej usunięcia. Można ją przeprowadzić w domu lub w gabinecie lekarskim. Lekarz używa ciekłego azotu do zamrożenia kurzajki. Zabieg ten jest szybki i nie uszkadza skóry wokół kurzajki. Może również boleć, jeśli jest stosowana w przypadku większych brodawek, ale nie jest bolesna. Krioterapia może wymagać wielokrotnego stosowania, dlatego w przypadku większych brodawek należy umówić się na kolejne wizyty.

Wiele produktów dostępnych bez recepty nie jest tak skutecznych jak ciekły azot. Chociaż te zabiegi mogą być pomocne, mogą nie doprowadzić do całkowitego pozbycia się brodawek. Co więcej, domowe sposoby mogą nie być bezpieczne. Produkty dostępne bez recepty mogą być skuteczne w przypadku niektórych brodawek, ale lekarz może przepisać odpowiednie preparaty. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty w celu poddania się krioterapii. Zazwyczaj krioterapia nie powoduje powstawania blizn i bólu, ale przed użyciem jakiegokolwiek produktu należy skonsultować się z lekarzem.

Powoduje niewielki ból

Chociaż krioterapia w warunkach domowych powoduje minimalny ból, nie jest zalecana dla osób z pewnymi schorzeniami. Na przykład osoby chore na cukrzycę nie powinny poddawać się temu zabiegowi, ponieważ ich organizm nie jest w stanie wykryć uszkodzenia tkanek. Z zabiegu mogą jednak korzystać osoby z innymi problemami zdrowotnymi. Zabieg jest zwykle wykonywany za pomocą okładów z lodu. Okłady z lodu mogą być stosowane jednorazowo tylko przez kilka minut. Przed przyłożeniem okładu z lodu należy sprawdzić, czy dana okolica jest czuła.

Istnieją dwa popularne rodzaje krioterapii: krioterapia miejscowa i krioterapia przezskórna. Krioterapia miejscowa jest najczęstszą formą krioterapii domowej i jest stosunkowo prosta. Oprócz okładów z lodu pacjenci mogą przykładać do urazów mrożone warzywa i mrożone owoce. Krioterapia w warunkach domowych powoduje niewielki ból, ale korzyści znacznie przewyższają ryzyko. Chociaż najlepiej sprawdza się w przypadku drobnych urazów, mrożone warzywa są równie skuteczne.

Nie leczy zakażenia wirusem HPV

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zakażenie wirusem HPV, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy krioterapia domowa jest dobrym rozwiązaniem. Niestety, krioterapia domowa nie leczy zakażenia HPV, ale jest doskonałym sposobem leczenia objawów. Stosowanie tej metody wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Na przykład, należy unikać palenia tytoniu i picia alkoholu. Należy także unikać seksu z osobami zakażonymi, ponieważ wirus HPV może zakażać nienarodzone dzieci.

Krioterapia domowa nie jest lekarstwem na zakażenie HPV, a większość brodawek zagoi się po jej usunięciu. Jeśli jednak masz uporczywe i trudne do usunięcia brodawki, korzystne może być ich profesjonalne usunięcie. Ponadto kriochirurgia może powodować powikłania i nie leczy zakażenia HPV. Brodawki usunięte tą metodą mogą pojawić się ponownie w tym samym miejscu.

Jest mniej kosztowna niż kriochirurgia

Kriochirurgia jest uważana za zabieg kosmetyczny i jest znacznie mniej kosztowna niż tradycyjna chirurgia. Procedura ta obejmuje szereg czynności mających na celu spowodowanie śmierci komórek. Guzy są wielokrotnie zamrażane, a następnie rozmrażane. Zabieg ten jest wykonywany przez specjalnie przeszkolonego pracownika służby zdrowia i często odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, choć niektórzy pacjenci mogą zostać przyjęci na oddział w celu rekonwalescencji. Podczas zabiegu pacjent leży na stole zabiegowym, a pracownik służby zdrowia przeprowadza zabieg.

Pacjenci powinni wiedzieć, że kriochirurgia nie działa na agresywne NMSCs i nie jest zalecana w przypadku stanów przedrakowych lub raka. Można ją stosować tylko w przypadku guzów widocznych w badaniach obrazowych i nie udowodniono, że zwiększa przeżywalność. Inne efekty uboczne to obrzęk, uszkodzenie nerwów i blizny. Ponadto nie można jej stosować do leczenia nowotworów w obrębie małżowiny nosowej lub wargi.

Usuwa małe brodawki

Krioterapia domowa jest sposobem usuwania małych brodawek w warunkach domowych. Ciekły azot jest aplikowany na brodawki za pomocą rozpylacza “cryogun”. Procedura ta może powodować zaczerwienienie i ból. Może również prowadzić do powstawania pęcherzy lub bólu głowy. Po zabiegu na zmienionym chorobowo obszarze tworzy się strupek. Następnie pacjent może wrócić do normalnych zajęć. Krioterapia rzadko powoduje zakażenia bakteryjne.

Inną metodą jest użycie taśmy klejącej. Kurzajkę można przykryć taśmą klejącą, ale po kilku dniach należy ją usunąć. Taśmę można usunąć wodą lub posmarować kurzajkę kwasem salicylowym. To, czy zastosujesz taśmę czy krioterapię, zależy od Ciebie. Pamiętaj tylko, że nie należy jej stosować w pobliżu źródeł ciepła lub płomieni. Jeśli taśma duct tape nie zadziała, możesz posmarować kurzajkę zmiażdżonym ząbkiem czosnku i spiłować ją.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts