Co to jest radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych?

Co to jest radiochirurgiczne usuwanie zmian skórnych?

Jeśli rozważasz radiochirurgiczne usunięcie zmian skórnych, być może zastanawiasz się, jak to działa. Radiochirurgia jest skutecznym, nieinwazyjnym zabiegiem, który powoduje przecięcie lub koagulację komórek skóry i naczyń krwionośnych. Zabieg ten pozostawia płaską ranę, która goi się w ciągu siedmiu do dziesięciu dni. Czas gojenia się leczonego obszaru będzie zależał od naturalnego koloru skóry. U pacjentów o jasnej karnacji blizny są minimalne.

Radiochirurgia to nieinwazyjny zabieg

Radiochirurgia to małoinwazyjny zabieg usuwania zmian skórnych, które są trudne lub niemożliwe do usunięcia tradycyjnymi metodami. W procedurze tej wykorzystuje się częstotliwość radiową do nakierowania na zmieniony obszar skóry, a powstała rana jest płaska. W większości przypadków procedura jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Ze względu na minimalnie inwazyjny charakter tego zabiegu pacjenci mogą nie potrzebować czasu na rekonwalescencję po zabiegu.

Ten nieinwazyjny zabieg jest zwykle pierwszą opcją po tym, jak wszystkie inne metody nieinwazyjne zawiodły. Celem tego zabiegu jest usunięcie zmiany skórnej i zachowanie normalnej tkanki skórnej. Metoda ta jest skuteczna w przypadku małych zmian skórnych, ale może być bardzo niebezpieczna, jeśli zmiana jest duża i rozprzestrzeniła się na pobliskie tkanki lub narządy. Dostępnych jest wiele różnych technik, w tym radioterapia, chirurgia laserowa i chemioterapia.

Jest to opłacalna alternatywa dla operacji wycięcia

Istnieje kilka opcji usuwania zmian skórnych, w tym wycięcie i radiochirurgia. Zabieg wycięcia polega na zeskrobaniu lub wyskrobaniu zmiany. Elektrodessication, metoda polegająca na wykorzystaniu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości do niszczenia komórek skóry, jest stosowana w przypadku zmian powierzchownych. Z kolei chirurgia laserowa polega na wykorzystaniu skupionych wiązek światła do niszczenia określonych typów komórek. Choć obie te metody są skuteczne, mają pewne ograniczenia.

Usuwa zmiany skórne z minimalną blizną

Fala radiowa jest stosowana do usuwania zmian skórnych z minimalną blizną. W przeciwieństwie do chirurgii laserowej, która niszczy całą tkankę pod znamieniem, chirurgia falą radiową pozostawia cienki margines. Podczas zabiegu lekarz użyje małych kleszczy, aby delikatnie chwycić zmianę i unieść ją do góry. Następnie za pomocą zakrzywionych nożyczek ostrożnie przecina się zmianę wokół niej i pod nią. Na koniec, za pomocą łyżeczki usuwane są pozostałe części zmiany. Ponieważ fale radiowe nie powodują powstawania blizn, nie ma potrzeby zakładania szwów. Lekarz zastosuje lek kontrolujący krwawienie i może użyć kirety do zamknięcia naczyń krwionośnych.

Po zabiegu pozostanie niewielka okrągła rana, ale pacjent nie będzie odczuwał bólu. Na ranę zostanie nałożona maść antybiotykowa Polysporin. Skóra pod zmianą zagoi się w ciągu siedmiu do dziesięciu dni. Na leczonym obszarze utworzy się strup, który zostanie usunięty po zagojeniu się skóry pod nim. Pacjent może powrócić do pracy lub normalnych codziennych czynności. Ogólnie rzecz biorąc, zabieg pozostawia minimalne blizny, ale przed poddaniem się zabiegowi chirurgii kosmetycznej należy skonsultować się z lekarzem.

Powoduje cięcie lub koagulację komórek skóry i naczyń krwionośnych

Radiofrekwencja (RF) jest powszechnie stosowanym zabiegiem kosmetycznym, w którym wykorzystuje się fale o częstotliwości radiowej do odparowania lub przecięcia zmian skórnych. Zabieg ten wykonuje się u pacjentów za pomocą urządzenia zwanego Surgitronem Ellmana, generującego fale o częstotliwości radiowej, które wprawiają cząsteczki wody w drgania. Fale te następnie wytwarzają ciepło i zamieniają wodę w parę, która zabija komórki i niszczy znamię lub naczynie krwionośne. Procedura ta może być stosowana zarówno w przypadku zmian łagodnych, jak i złośliwych.

W przypadku powierzchownych zmian skórnych poziom koagulacji może wynosić nawet 90%, co powoduje rozpuszczenie zmiany. Można również usuwać znamiona i rogowacenie łojotokowe. Elektroda używana do elektrokoagulacji ma końcówkę kulkową, która umożliwia lekkie uderzenia. Po zabiegu skoagulowana zmiana zanika, jak na zdjęciu w Photoshopie.

Powoduje wibrację zmian skórnych

Zastosowanie wibrującej elektrody w radiochirurgicznym usuwaniu zmian skórnych zwiększa skuteczność energii RF poprzez modulację tkanki. Nacisk wywierany na obszar chirurgiczny zmniejsza działanie energii o częstotliwości radiowej na tkankę, ale im lżejszy jest kontakt, tym większy jest jej wpływ na cząsteczki wody. Natomiast użycie elektrody wibracyjnej zwiększa skuteczność działania energii o częstotliwości radiowej, zapewniając jej równomierne rozprowadzenie w tkance.

Aktywność wibracyjna wzmacnia energię fal radiowych, dzięki czemu samo cięcie z wykorzystaniem prądu RF i wibracji jest szybsze. Ponieważ ruch w tkance napotyka na mniejszy opór, proces koagulacji zachodzi szybciej. Tryb cięcia i koagulacji umożliwia szybkie przemieszczanie się przez skórę przy jednoczesnej agresywnej koagulacji naczyń krwionośnych. Podczas cięcia kontrolowany jest również efekt hemostatyczny, co pozwala zminimalizować marginesy na krawędziach oparzonej tkanki.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts