Elektrokoagulacja włókniaków – co to jest?

Elektrokoagulacja włókniaków - co to jest?

Prawdopodobnie zadajesz sobie pytanie: “Co to jest elektrokoagulacja włókniaków?”. Jeśli tak, to nie jesteś sam. Każdego roku miliony pacjentów na całym świecie poddaje się elektrokoagulacji. Dowiedz się więcej o procedurze, ryzyku i innych szczegółach tego zaawansowanego zabiegu. Dowiedz się także o włókniakach wewnątrzoskrzelowych, które są najczęstszym typem włókniaków. Dowiedz się także, jakie są możliwości leczenia. Jeśli rozważasz elektrokoagulację, oto kilka ważnych faktów.

Elektrokoagulacja

Jeśli rozważasz poddanie się temu zabiegowi, powinieneś wiedzieć, że polega on na zastosowaniu prądu elektrycznego w miejscu zmienionym chorobowo. Proces ten powoduje koagulację tkanki w miejscu uszkodzenia termicznego. Zabieg ma wiele zalet, np. eliminuje brodawki i zapobiega rozprzestrzenianiu się tych zmian. Zabieg jest wykonywany przez wykwalifikowanego dermatologa. Zabieg może być przeprowadzony szybko, a czas rekonwalescencji jest zazwyczaj krótki. Nie jest on jednak bezbolesny i wymaga pewnego przygotowania.

Jednym z najczęstszych zabiegów chirurgicznych w leczeniu włókniaków jest elektrokoagulacja, która niszczy guz za pomocą prądu elektrycznego. W niektórych przypadkach, aby całkowicie usunąć guz, konieczne może być kilkukrotne powtórzenie elektrokoagulacji. Zabieg jest zwykle wykonywany metodą atraumatyczną, z pacjentem leżącym płasko na stole operacyjnym. Pacjent będzie potrzebował antybiotyków przez co najmniej pięć dni po zabiegu i powinien unikać intensywnej aktywności fizycznej. Jednym z najlepszych naturalnych lekarstw na włókniaki jest ocet jabłkowy.

Etiologia włókniaka wewnątrzbronchialnego

Rokowanie w przypadku włókniaka wewnątrzbronchialnego jest zmienne. Guz może być mały lub duży, a w jego leczeniu stosuje się różne metody. Metody te obejmują bronchoskopię i koagulację plazmą argonową. Czasami konieczne jest chirurgiczne usunięcie włókniaka, które może obejmować użycie lasera lub pętli elektrokauteryzacyjnej.

U pacjenta mogą występować bezobjawowe guzy tchawicy, takie jak kaszel, świszczący oddech lub duszność. Lokalizacja guza może zakłócać przepływ powietrza i powodować inne objawy, w tym poobstrukcyjne zapalenie płuc i niedodmę. Chociaż pierwotna przyczyna powstawania włókniaków wewnątrzoskrzelowych nie jest w pełni poznana, pacjenci z nietypowymi objawami mogą odnieść korzyści z elektrokoagulacji.

U 72-letniej palaczki pochodzenia azjatyckiego tomografia komputerowa wykazała obecność 8-milimetrowego guzka w prawym oskrzelu głównym. Pacjentka nie zgłaszała żadnych dolegliwości, w tym kaszlu, duszności, gorączki i utraty masy ciała, a jej wywiad rodzinny i osobisty był bez zmian. Zmiana charakteryzowała się obecnością pęczków komórek mięśni gładkich oraz minimalnych elementów włóknistych i naczyniowych.

Ryzyko

Włókniaki, czyli łagodne rozrosty o zwykle płaskim i zaokrąglonym kształcie, są częstym schorzeniem. Średnica tego typu guzów skóry może wynosić od 0,5 do 3 cm. Może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami, w tym urazem lub zapaleniem mieszka włosowego. Istnieje kilka różnych typów włókniaków, w tym dermatofibroma, włókniak cyfrowy i mięczak wahadłowy. Włókniak skórny jest małą, miękką zmianą, zwykle w kończynach dolnych lub klatce piersiowej. Może być skutkiem ukąszenia owada lub miejscowego urazu. Masywne zmiany są rzadkie, ale mogą się pojawić u osób z zaburzeniami odporności i mogą mieć postać dużych, twardych blaszek o średnicy 20 cm.

W badaniu przeprowadzonym u jednej pacjentki wykazano, że zmniejszenie rozmiarów włóknika wiąże się z mniejszym ryzykiem krwawienia i mniejszą liczbą powikłań niż w przypadku innych procedur. Ograniczenie stosowania środków rozpraszających wiązało się również ze zmniejszeniem liczby podśluzówkowych zatok krwionośnych. Chociaż elektrokoagulacja włókniaków – ryzyko

Opcje leczenia

Elektrokoagulacja włókniaków jest jedną z nieinwazyjnych metod leczenia rozrostów włókniaków. Prąd zmienny o wysokiej częstotliwości jest wykorzystywany do uszkadzania tkanek i wywoływania umiarkowanego zwęglenia. Leczony obszar jest poddawany działaniu specjalnej igły, przez którą elektroda styka się z leczonym obszarem tkanki. Elektroda ścina białko w uszkodzonym obszarze. Zabieg ten może być również wykonywany na zmianach naczyniowych, takich jak pajączki i ziarniniak pyogenny.

Chociaż włókniaki zwykle nie dają zauważalnych objawów, niektóre z nich mogą być duże i powodować ból, ograniczać ruchomość lub upośledzać wzrok. Jeśli jednak guzek jest wystarczająco duży, konieczne może być zastosowanie leczenia, aby zapobiec jego ponownemu pojawieniu się. Opcje leczenia włókniaków mogą obejmować żele miejscowe, zastrzyki, wkładki ortopedyczne, ćwiczenia lub operację. Domowe sposoby mogą także zmniejszyć ból i obrzęk. Pomimo kilku opcji leczenia, włókniaki są częstym powikłaniem stwardnienia guzowatego.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts