Termin “elektrochirurgiczna tonsillektomia” (ET) to oksymoron odnoszący się do wykorzystania energii cieplnej do podziału i uszczelnienia tkanki. Temperatura otaczająca tkankę jest zwykle o 2-3 stopnie Celsjusza wyższa niż normalna temperatura ciała. Wiele badań wykazało, że metoda ta powoduje niewielki lub żaden ból pooperacyjny, nie powoduje obrzęku i prawie nie powoduje krwawienia. W rzeczywistości amerykańskie szpitale zaczęły reklamować tę procedurę jako bezbolesną tonsillektomię, choć nie jest ona jeszcze tak popularna.
MT vs ET tonsillektomia
W niedawno przeprowadzonym badaniu stwierdzono, że tonsillektomia MT vs ET znacznie zmniejsza ból pooperacyjny. Wynik ten jest zgodny z wynikami wcześniejszych badań, które wykazały, że obie procedury zmniejszają ból po tonsillektomii. Przyszłe badania określą dokładne mechanizmy, które powodują to zmniejszenie. Obecnie te dwie metody chirurgiczne są podobne pod względem kosztów i cech anatomicznych. Aby dowiedzieć się więcej na temat tonsillektomii MT vs ET, przeczytaj poniższy artykuł.
Podczas zabiegu pacjentom zwykle podawane jest znieczulenie ogólne. Do usunięcia migdałków chirurg może użyć ostrza chirurgicznego lub specjalistycznego instrumentu wykorzystującego wysokoenergetyczne fale dźwiękowe. Migdałki są następnie przesyłane do laboratorium w celu przeprowadzenia badań. Zabieg trwa zwykle około godziny i może być wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Małe dzieci i pacjenci ze złożonymi schorzeniami mogą wymagać pozostania na noc. Przed zabiegiem pacjenci mogą zostać poproszeni o udzielenie odpowiedzi na szereg pytań, w tym dotyczących aktualnie przyjmowanych leków.
tonsillektomia elektrochirurgiczna a tonsillektomia koblacyjna
Od czasu, gdy w 30 r. p.n.e. Celsus wykonał pierwszą tonsillektomię, procedura ta była stale udoskonalana pod względem technik chirurgicznych i narzędzi. Obecnie elektrokauteryzacja jest jedną z najczęstszych metod tonsillektomii. Wiąże się ona jednak z większym bólem pooperacyjnym. W związku z tym elektrochirurgia często nie jest zalecana w warunkach ograniczonych zasobów. Przy wyborze metody tonsillektomii należy wziąć pod uwagę kilka czynników.
W jednym z badań porównujących te dwie procedury stwierdzono, że koblacja powoduje szybsze gojenie. Badacze zaobserwowali, że procedura koblacji była skuteczniejsza niż elektrokauteryzacja, chociaż wynik ten nie był istotny statystycznie. Stwierdzono jednak istotne różnice w zakresie bólu pooperacyjnego i krwawienia. Nie ma jednak wyraźnego zwycięzcy, jeśli chodzi o techniki tonsillektomii. Migdałki elektrochirurgiczne są na ogół lepszym wyborem dla pacjentów z rakiem jamy ustnej i gardła w wywiadzie.
Krwotok pooperacyjny po tonsillektomii
W obszernym przeglądzie literatury Burton i współpracownicy (2008) zidentyfikowali dziesięć przypadków krwotoku pooperacyjnego po tonsoplastyce elektrochirurgicznej. Częstość występowania krwotoku pooperacyjnego różniła się w zależności od wieku, płci, współistniejących zaburzeń krwawienia i miejsca krwotoku. Częstość występowania została podzielona według stopnia ciężkości: krwotok 1 stopnia rozpoznawano u pacjentów z wcześniejszym wywiadem krwotoku pooperacyjnego; krwotoki 2 stopnia wymagały hospitalizacji; a krwotok 3 stopnia powodował powrót na salę operacyjną.
W badaniu z udziałem 112 dzieci częstość występowania istotnego krwawienia wynosiła 36% u dzieci w wieku od 0 do 3 lat, 72% u dzieci w wieku od 4 do 11 lat i 14% u pacjentów w wieku 12 lat i starszych. Rozkład krwotoków pooperacyjnych wśród pacjentów nie był statystycznie istotny, ale największy odsetek krwotoków występował u kobiet. W grupie wiekowej pacjentów poddanych tonsillektomii elektrochirurgicznej przeważały kobiety (68%) i były one starsze (44%) niż osoby bezdzietne (44%).
Porównanie tonsillektomii elektrochirurgicznej z zabiegiem ET
Podstawową różnicą między tonsillektomią ET i elektrochirurgiczną jest technika. W przypadku tonsillektomii elektrochirurgicznej do koagulacji i oddzielenia migdałków wykorzystuje się prąd o wysokiej częstotliwości. Metoda ta nie jest jednak pozbawiona ryzyka. Elektrokauteryzacja może powodować zwiększony ból pooperacyjny oraz bezpośrednie i pośrednie uszkodzenia. Niektórzy pacjenci nie są odpowiednimi kandydatami do ET. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Trwają jednak dyskusje na temat ryzyka i korzyści związanych z każdą z technik.
W niedawno przeprowadzonym badaniu naukowcy z irańskiego szpitala Vali-e-Asr losowo przydzielili 534 pacjentów do elektywnej tonsillektomii elektrochirurgicznej lub operacji ET. Porównali czas wykonania tonsillektomii przy użyciu obu technik, a także częstość występowania krwawienia pooperacyjnego, utraty krwi śródoperacyjnej i krwotoku. Badacze porównali również miejscową bolesność po tonsillektomiach wykonanych obiema metodami.
Podobne tematy