Zamykanie naczyń krwionośnych metodą elektrokoagulacji – co to jest?

Zamykanie naczyń krwionośnych metodą elektrokoagulacji - co to jest?

Jeśli masz rozszerzone naczynka i chcesz wiedzieć, jak je zatrzymać, możesz się zastanawiać, czy ten zabieg jest dla Ciebie odpowiedni. Na szczęście, zabieg jest szybki, bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Jednak przed poddaniem się zabiegowi należy najpierw udać się do lekarza specjalizującego się w tej procedurze. Lekarze ci mają duże doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej metodzie leczenia.

Koagulacja elektryczna

Zasada działania koagulacji elektrycznej do zamykania naczyń krwionośnych polega na umieszczeniu w zmienionym chorobowo miejscu przewodu uszczelniającego. Drut ten jest izolowany i charakteryzuje się elastycznością. W jednej z wersji drut uszczelniający jest wyposażony na końcu w elektriokoagulator sprężynowy. Jest on stosowany do leczenia żylaków kończyn dolnych. W innym wariancie drut uszczelniający jest umieszczony w izolowanym przewodzie.

W tętnicy udowej do miejsca krwotoku podawano mikrosekundowe impulsy 150 V o częstotliwości 10 Hz i 30 V o częstotliwości 1 Hz. W ciągu kilku minut naczynia krwionośne powróciły do swoich pierwotnych rozmiarów. Podczas stymulacji i po jej zakończeniu pobierano niewielką ilość krwi. Tę samą procedurę powtórzono dla naczyń kontrolnych. Leczenie zmniejszyło ilość krwawienia w leczonej tętnicy, ale naczynia nieleczone nadal krwawiły.

Metoda leczenia rozszerzonych naczyń włosowatych

Ta nieinwazyjna metoda leczenia usuwa rozszerzone naczynia włosowate, wykorzystując impulsy elektryczne do ścinania białka w osłabionych naczyniach. Organizm wchłania niewykorzystane naczynka. Pęknięte naczynka są widoczne na skórze i mają postać jasnoczerwonych plamek naczyniowych o kształcie przypominającym kopułę. Mogą też wyglądać jak znamiona skórne. Są to małe, łagodne narośla o świeżym lub brązowawym zabarwieniu.

Zabieg ten nie jest odpowiedni dla wszystkich, w tym dla osób z zakrzepami krwi. Kobiety w ciąży powinny unikać aktywności aerobowej przez dwa do trzech tygodni po zabiegu. Mimo że większość pacjentów osiąga doskonałe wyniki, niektórzy powinni być świadomi możliwych skutków ubocznych. Aby uzyskać więcej informacji na temat tego zabiegu, należy skonsultować się z chirurgiem plastycznym lub dermatologiem. Chociaż zabieg jest ogólnie uważany za bezpieczny, mogą wystąpić komplikacje. Przed poddaniem się zabiegowi zawsze warto omówić z chirurgiem plastycznym ryzyko i korzyści związane z tym zabiegiem.

Skuteczność

W niedawno przeprowadzonym badaniu naukowcy analizowali wpływ elektrokoagulacji na krwotoki u szczurów. Stymulowali oni tętnice udowe dwufazowymi impulsami o napięciu 250 V i czasie trwania 1 ms z częstotliwością powtarzania 10 Hz. Po każdym impulsie pobierano krew. Objętość krwotoku mierzono po upływie 1 minuty od uszkodzenia naczynia. Po porównaniu obu grup okazało się, że w grupie leczonej nastąpiło zmniejszenie krwotoku, natomiast w grupie kontrolnej krwawienie było ciągłe.

Wyższy wskaźnik okluzji oznacza mniejszą utratę krwi, natomiast niższy wskaźnik powodzenia nie jest tak ważny. Zastosowanie miejscowego sprayu hemokoagulazowego znacznie poprawia wskaźniki hemostazy. Zmniejsza on uszkodzenia rany wywołane elektrokoagulacją oraz zmniejsza ryzyko późnego krwawienia i perforacji. Chociaż wyniki te są obiecujące, konieczne są dalsze badania w celu ich potwierdzenia.

Powikłania

Elektrokoagulacja jest procedurą stosowaną do zamykania naczyń krwionośnych. Z zabiegiem tym wiążą się jednak pewne powikłania. Przed poddaniem się tej procedurze należy ocenić stan pacjentów. Istnieje ryzyko związane z elektrokoagulacją, w tym nadmierne krwawienie i uszkodzenie moczowodu. Zaleca się stosowanie urządzenia z małą główką narzędzia i marginesem bocznym. Dostępne są również techniki chirurgiczne wykorzystujące ultradźwięki. Koagulacja ultradźwiękowa jest alternatywą dla elektrokoagulacji.

W niedawno przeprowadzonym badaniu porównano pojedynczą elektrokoagulację bipolarną i ultradźwiękową. Stwierdzono, że urządzenie bipolarne jest skuteczniejsze pod względem efektu hemostatycznego, natomiast urządzenie ultradźwiękowe powodowało mniejsze uszkodzenia termiczne. Pojedynczy zabieg bipolarny daje podobny efekt. Jednak pacjenci mogą odczuwać słabsze efekty hemostatyczne, gdy elektrokoagulacja jest wykonywana przy niższych mocach. Metoda ta jest preferowana przez wielu chirurgów ze względu na niski poziom ryzyka i wysoki wskaźnik powodzenia.

Bezpieczeństwo

Elektrokoagulacja to bezpieczny i skuteczny sposób zamykania naczyń krwionośnych. Ponieważ jest to metoda nieinwazyjna, pacjenci mogą wrócić do swoich codziennych zajęć bezpośrednio po zabiegu. Czas gojenia może jednak wynosić do trzech tygodni. Elektrokoagulacja jest niezastąpioną metodą usuwania włókniaków, które są rozrostami skóry, oraz zmniejszania nieestetycznych naczyń krwionośnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak działa ta procedura, i omówimy jej bezpieczeństwo.

Aby ocenić przyleganie wyrobów poddanych elektrokoagulacji, badacze przeprowadzili badania immunofluorescencyjne na krwi pełnej szczurów doświadczalnych. Sto mikrolitrów krwi umieszczano w probówce Eppendorfa o pojemności 1,5 ml. Końcówki kleszczyków umieszczano tuż za objętością krwi. Elektrokoagulację przeprowadzono przy stałym czasie i mocy. Przyklejone koagulant usuwano następnie za pomocą procesora ultradźwiękowego i 1% roztworu Triton-X100. Następnie koagulant barwiono immunostymulacyjnie za pomocą odczynnika do oznaczania zawartości białka z kwasem bicynchoninowym w celu określenia zawartości białka.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts