Jak się przygotować do elektrochirurgicznego usuwania zmian skórnych

Jak się przygotować do elektrochirurgicznego usuwania zmian skórnych

Przygotowując się do elektrochirurgicznego usuwania zmian skórnych, należy poznać ogólne zasady zabiegu. Dotyczy to zasad zabiegu, opieki pooperacyjnej i powikłań. Dla ułatwienia poniżej przedstawiono kilka wskazówek na ten temat. Opieka po zabiegu jest istotną częścią procedury usuwania elektrochirurgicznego. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby mieć pewność, że zabieg przebiegnie tak gładko, jak to tylko możliwe. Pielęgnacja po elektrochirurgicznym usunięciu zmian skórnych powinna obejmować odpowiednie mycie rąk i nawilżanie.

Opieka po zabiegu

Opieka po elektrochirurgicznym usuwaniu zmian skórnych może się różnić od opieki pooperacyjnej w przypadku bardziej konwencjonalnego zabiegu chirurgicznego. Zabieg polega na wykorzystaniu prądu zmiennego do zniszczenia nieprawidłowych komórek skóry. Lekarz najpierw zastosuje znieczulenie miejscowe, aby zablokować ból. Następnie do usunięcia zmiany skórnej zostanie użyte narzędzie chirurgiczne zwane łyżeczką. Narzędzie to zabije również wszelkie niezdrowe komórki, oczyści obszar i zmniejszy krwawienie.

Po zabiegu miejsce zostanie oczyszczone przy użyciu preparatu antybakteryjnego i alkoholu. Pacjent zostanie poinformowany o wszelkich koniecznych wizytach kontrolnych. Lekarz może przepisać paracetamol w celu złagodzenia bólu, ale należy go przyjmować tylko w razie potrzeby. Po zabiegu miejsce może być gorące lub może z niego wyciekać ropa. W takim przypadku może być konieczne podanie antybiotyków. Zabieg ten jest bezpieczny dla dzieci, osób starszych i osób z innymi schorzeniami.

Powikłania

Podczas elektrochirurgicznego usuwania zmian skórnych przez elektrodę przepływa prąd elektryczny. Opór stawiany falom prądu przekształca się w ciepło. Ciepło to jest wyższe niż temperatura wrzenia wody wewnątrzkomórkowej, co powoduje rozcinanie tkanki i tamowanie krwawienia. Następnie tkanka jest osuszana i usuwana. Procedura ta może być bardzo bolesna, ale ryzyko powikłań jest minimalne. Zabieg może być wykonany bezpiecznie i bez skutków ubocznych, choć przed jego wykonaniem należy unikać wszczepiania rozrusznika serca lub leczenia czerniaka.

Po elektrochirurgicznym usunięciu zmian skórnych może wystąpić niewielkie krwawienie. Objętość krwawienia zależy od rodzaju wykonywanego zabiegu. Elektrody mogą powodować zakrzepy w małych naczyniach krwionośnych i podwiązywać krwawiące naczynia. Jeśli po zabiegu wystąpi światłowstręt, duszności, dyskomfort w klatce piersiowej lub omdlenia, należy pilnie zasięgnąć porady lekarza. W przypadku wystąpienia siniaków lub krwawienia po elektrochirurgicznym usunięciu zmian skórnych, należy unieść chore miejsce powyżej serca na 20 minut, aby zmniejszyć ból.

Zasady

Elektrochirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest powszechnie stosowaną procedurą, ale czym różni się od chirurgicznego wycięcia? Elektrody są to elektrody, które przekazują prąd elektryczny do tkanki docelowej. Elektrody te różnią się wielkością, a natężenie prądu jest regulowane przez poziom mocy i czas kontaktu z elektrodą. Elektrody mogą być druciane lub drobnoigłowe, w zależności od głównego celu. Prądy tnące mogą powodować zwęglenie brzegów.

Elektrochirurgia jest najczęściej wykonywana na naskórku, ponieważ ten rodzaj zabiegu powoduje minimalne blizny i zmniejsza ryzyko infekcji. Elektrochirurgia polega na wykorzystaniu urządzenia z jednym końcem do dostarczania do skóry prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości, który podnosi wewnętrzną temperaturę komórek docelowych. Gdy temperatura osiągnie 140 stopni Fahrenheita, komórki docelowe obumierają. Przy temperaturze 194 stopni Fahrenheita komórki wyparowują.

Opieka po elektrochirurgicznym usuwaniu zmian skórnych

Podczas elektrochirurgicznego usuwania zmian skórnych lekarz używa urządzenia do elektrokauteryzacji, aby wytworzyć iskrę, która zabija komórki docelowe. Elektrody są zwykle umieszczane na udzie, a na górnej części ciała pacjenta umieszczana jest podkładka chroniąca skórę przed szkodliwym działaniem prądu elektrycznego. Pacjenci są zazwyczaj poinstruowani, aby unikać pocierania obszaru operowanego oraz regularnie myć rany wodą z mydłem. Rana będzie zabandażowana przez 24 do 48 godzin po zabiegu elektrochirurgicznym.

Przed zabiegiem elektrochirurgicznym zmiana skórna zostanie znieczulona przy użyciu środka znieczulenia miejscowego. Następnie za pomocą kirety, małej łyżeczki o ostrych krawędziach, zostanie zeskrobana zmiana. Pozostała tkanka skórna zostanie przesłana do analizy patologicznej. Po usunięciu zmiany skórnej zostanie ona poddana kauteryzacji przy użyciu końcówki z gorącym drutem lub urządzenia elektrochirurgicznego w celu zatrzymania krwawienia i zniszczenia pozostałych komórek nowotworowych. Jeśli zmiana jest złośliwa, procedura może być powtarzana przez kilka tygodni.

Opieka po zabiegu kriochirurgii

Kriochirurgia jest skuteczną metodą leczenia powierzchownych i przedrakowych zmian skórnych. Zabieg polega na zamrożeniu zmienionego chorobowo obszaru w celu usunięcia go bez uszkodzenia otaczającej zdrowej skóry. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania, a pacjentom zaleca się unikanie nakładania na leczony obszar makijażu, balsamu lub pudru. Zamrożony azot nakłada się za pomocą urządzenia rozpylającego lub bawełnianego wacika. Celem jest szybkie zamrożenie obszaru poddawanego zabiegowi i umożliwienie jego powolnego rozmrożenia. Zabieg ten zabija także docelowe komórki skóry. Po zabiegu kriochirurgii u pacjentów może wystąpić zaczerwienienie, pęcherze lub obrzęk skóry.

Czas rekonwalescencji po zabiegu kriochirurgii zależy od zakresu zabiegu. Może to wymagać codziennego bandażowania. Pacjent powinien powstrzymać się od wydłubywania strupka, a do czyszczenia leczonego miejsca powinien używać łagodnego mydła. Obszar ten może być suchy lub lepiej goić się pod opatrunkiem. Istnieje możliwość powstania blizn, a pacjenci powinni zwracać uwagę na wszelkie tworzące się strupy. W tym czasie obszar dotknięty chorobą może być podatny na infekcje i blizny.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts