Czy elektrochirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest niebezpieczne?

Czy elektrochirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest niebezpieczne?

Jakie są zagrożenia związane z elektrochirurgicznym usuwaniem zmian skórnych? Chociaż zabieg elektrochirurgiczny jest uważany za bezpieczny, istnieje pewne ryzyko. Elektrochirurgia powoduje oparzenia skóry, a u pacjentów mogą wystąpić infekcje i blizny. Przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych może pomóc zmniejszyć ryzyko powstania blizn i przyspieszyć gojenie się ran. Większość pacjentów nie odczuwa znacznego bólu po zabiegu elektrochirurgicznym. Aspiryna i niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować krwawienie, ale do łagodzenia bólu zaleca się stosowanie paracetamolu.

Siniaki

Siniaki po elektrochirurgicznym usunięciu zmiany skórnej są stosunkowo często spotykane po tym zabiegu. Najlepiej jest omówić swoje obawy i wszelkie wątpliwości z lekarzem przed zabiegiem. Krwawienie po zabiegu można zminimalizować, biorąc głębokie oddechy i stosując lód. Lekarz może również użyć szwów do podwiązania krwawiących naczyń. Po zabiegu należy przez 24 godziny utrzymywać miejsce zabiegu w stanie suchym i zabandażowanym. Co cztery do sześciu godzin należy przemywać to miejsce wodą z mydłem.

Krwawienie

Elektrochirurgia to zabieg chirurgiczny wykorzystujący prądy elektryczne do niszczenia zmian na skórze. Zabieg może być wykonywany zarówno w przypadku raka naskórkowego, jak i podstawnokomórkowego. Rozległość uszkodzeń zależy od rodzaju zmiany i wymaganego poziomu koagulacji. Pacjenci często doświadczają niewielkiego krwawienia po usunięciu elektrochirurgicznym. Może ono jednak ustąpić w ciągu kilku tygodni.

Podczas zabiegu lekarz używa specjalnego instrumentu do przesyłania prądu elektrycznego przez ciało. Podczas zabiegu pacjentom podaje się znieczulenie, dzięki czemu nie będą oni odczuwać działania prądu ani ciepła. Inna metoda, znana jako fulguracja, polega na zastosowaniu maleńkiej pętli z drutu, przez którą przepływa niewielki prąd elektryczny. Elektrochirurgiczne usuwanie zmian skórnych to doskonały sposób na usunięcie narośli i zatrzymanie krwawienia.

Jeśli zmiana skórna jest mała i słabo widoczna, zwykle usuwa się ją w całości i wysyła do analizy. Przez kilka godzin zmiana będzie lekko tkliwa. Aby uniknąć dyskomfortu, na miejsce zranienia należy położyć czysty, miękki ręcznik. Przez 20 minut pacjenci powinni powstrzymywać się od podglądania. Po upływie tego czasu obszar ten zagoi się, a kolor skóry powróci do naturalnego stanu.

Zakażenie

Czy elektrochirurgiczne usuwanie zmian skórnych jest szkodliwe? Zabieg jest bezpieczny i charakteryzuje się niskim odsetkiem powikłań. Mimo że zabieg powoduje oparzenie skóry, ryzyko zakażenia i powstania blizn jest niewielkie. Chociaż elektrochirurgia wiąże się z pewnym ryzykiem, istnieją pewne środki ostrożności, które pacjenci mogą podjąć, aby zmniejszyć ryzyko i przyspieszyć proces gojenia. Zabieg rzadko powoduje znaczny ból, choć możliwe jest wystąpienie krwawienia. Pacjenci powinni przyjmować paracetamol po zabiegu w celu złagodzenia bólu.

Głównym powodem, dla którego elektrochirurgia jest bezpieczna, jest fakt, że wykorzystuje ona prąd elektryczny o niskim oporze, który przechodzi przez tkanki. Z tego powodu tkanka naczyniowa i wilgotna skóra są uważane za dobre przewodniki prądu elektrycznego. Natomiast sucha skóra i tkanki łączne nie są dobrymi przewodnikami prądu elektrycznego. Oznacza to, że nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu z użyciem dużej mocy może spowodować zmiany koloru i blizny. Może to także opóźnić proces gojenia.

Nawroty

Nawroty po elektrochirurgicznym usunięciu czerniaka były niewielkie i korelowały z typem histologicznym. Zmiany powierzchowne lub guzkowe nawracały w ciągu 5 lat, natomiast zmiany włókniste lub agresywne – po 5 latach. Technika chirurgiczna i miejsce nawrotu nie były związane z czasem do nawrotu.

Oprócz zmian skórnych, za pomocą elektrochirurgii można wykonywać również inne zabiegi chirurgiczne. Pacjenci poddawani elektrochirurgii powinni być wolni od rozrusznika serca lub czerniaka. Podstawowe szkolenie w zakresie elektrochirurgii jest dostępne w American Academy of Family Physicians oraz w organizacjach prywatnych. Przed rozpoczęciem leczenia elektrochirurgicznego lekarze powinni poćwiczyć na modelu steku wołowego. Jeśli wykonują tę procedurę po raz pierwszy, powinni zwrócić się o szkolenie do lekarza, który przeprowadził elektrochirurgię u kilku pacjentów.

Elektrokauteryzacja jest doskonałym wyborem w przypadku małych zmian skórnych. Procedura jest szybka i nie powoduje znacznego krwawienia. Większość pacjentów zostaje wyleczona już po pierwszym zabiegu. Zmiana chorobowa jest zwykle wycinana na powierzchni skóry. Pozostałe komórki są następnie niszczone za pomocą elektrodykacji. Do usunięcia wszystkich komórek nowotworowych może być konieczne powtórzenie zabiegu. Ostatecznie nawrót po elektrochirurgicznym usunięciu zmiany skórnej zależy od jej rodzaju, lokalizacji, wielkości, głębokości i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts