Nadmierna utrata włosów i przedwczesne łysienie to problemy, które potrafią spędzać sen z powiek. Przyczyn może być naprawdę wiele, dlatego warto zasięgnąć porady dermatologa lub trychologa. A jak ratować się domowymi metodami? Poznaj skuteczne sposoby!
Jeśli tracisz włosy i zaczyna cię to naprawdę niepokoić, zwróć większą uwagę na swoją dietę, a także pielęgnację włosów i skóry głowy. Na rynku kosmetycznym znajdziesz wiele produktów przeznaczonych dla osób zmagających się z łysieniem. To specjalne szampony, maski, odżywki, płukanki, wcierki. Dużym zainteresowaniem cieszą się także ampułki z silnie skoncentrowanymi substancjami aktywnymi, których zadaniem jest wzmacnianie włosów i zapobieganie ich nadmiernemu wypadaniu. Czy warto sięgać po tego rodzaju preparaty?
Na ratunek włosom, czyli co zmienić w pielęgnacji?
Jak mówi mądre przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego pamiętaj, że kluczowa jest pielęgnacja włosów i skóry głowy. Zbyt częste zabiegi stylizacji, farbowanie, używanie nieodpowiednich kosmetyków czy traktowanie włosów zbyt wysoką temperaturą mogą je osłabiać, skutkować zniszczeniem i wypadaniem. Mieszki włosowe mogą też zostać uszkodzone przez zbyt ciasne związywanie i upinanie. To podstawy, o których musi pamiętać każdy – jeszcze zanim pojawi się problem nadmiernego wypadania włosów.
Na co dzień dobrze jest sięgać po łagodne preparaty myjące, odżywiające maski, balsamy. Jeśli problem się pojawi i wydaje się nasilać, warto pomyśleć o ratunku w postaci specjalnych produktów – jednym z nich są ampułki na porost włosów. Specyfiki te zawierają skoncentrowane składniki hamujące wypadanie włosów, a także stymulują ich odrastanie i wzmacniające. Co ważne, ampułki nie są przeznaczone do długotrwałego stosowania. To krótka, ale intensywna kuracja. Jeśli zdecydujesz się na ich używanie, przestrzegaj ściśle zaleceń producenta, a po miesiącu zauważysz znaczną poprawę kondycji włosów.
Rada na wypadające włosy
Sposoby na wypadanie włosów nie ograniczają się jedynie do stosowania preparatów specjalnego przeznaczenia. Alternatywą są zabiegi oferowane przez kosmetologów oraz lekarzy medycyny estetycznej. Niekiedy nadmierne łysienie może wymagać terapii lekami – podawane są kortykosteroidy (łysienie plackowate), estrogeny (łysienie okołomenopauzalne), preparaty antyandrogenowe (łysienie androgenowe). Wśród najskuteczniejszych zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej można wymienić mezoterapię igłową, peptydową terapię, karboksyterapię, osocze bogatopłytkowe.
Pamiętaj, że za problemy z włosami może odpowiadać niewłaściwa dieta, uboga w składniki odżywcze czy długotrwały, silny stres. Oprócz tego, że zadbasz o włosy i skórę głowy, zaopatrzysz się w odpowiednie kosmetyki, zadbaj o dietę. Przyjrzyj się temu, co jesz, zmodyfikuj dietę, wprowadź do niej więcej warzyw i owoców, ryb i orzechów. Postaraj się znaleźć sposób na stres – możesz postawić na aktywność fizyczną czy techniki relaksacyjne. Jeśli uważasz, że to nie dla ciebie, znajdź czas na codzienny spacer i odpoczynek.
Zdrowe włosy to piękne włosy. Jeśli chcesz pochwalić się bujną czupryną, przyjrzyj się kosmetykom, których używasz, zabiegom, jakie wykonujesz na włosach, a także poświęć większą uwagę codziennej diecie. Sprawdź, czy w obszarach tych nie musisz wprowadzić istotnych zmian.
Podobne tematy